(Smile Design) طراحی لبخند

Smile design1

دندانهای جلوئی( قدامی)هر فرد خط لبخند او را تشکیل می دهند.فردی که دندانهای جلوئی اش فاصله دار،نامنظم، نسبت به خط وسط صورت نامتقارن، کج و نامرتب، شکسته و لب پریده، تیز، یا دندانه داریا صاف شده و کوتاه ویا زیاده از حد بلند یا کوتاه باشد، یا در هنگام خنده لثه او بیش از حد نمایان شود یا در لبه لثه ای دندانها لبه سیاه روکش یا پرکردگی مشخص و لثه پف کرده یا به رنگ آبی یا بنفش باشد، می تواند با اصلاح این نواقص ، ظاهری جذاب و لبخندی زیبا و اعتماد به نفس بیشتری را تجربه کند.

smile img 2

در واقع اصلاح طرح لبخند راهی است برای  دست آوردن اعتماد به نفس بیشتر. ‏روشهای اصلاح طرح لبخند ارتودنسی، لامینیت (سرامیک و کامپوزیت)و روکشهای زیبایی هستند. در صورتیکه دندانها نامنظم باشند با قرار دادن براکت روی دندانها در یک دوره ۶ ماهه الی ۲ساله  می توان آنها را مرتب کرد. اگر امکان ارتودنسی وجود نداشته باشد فقط برای منظم کردن دندانهای در معرض دید با روشهای سریع در کمتر از ‏یک ماه و گاه کمتر از یک هفته می توان آنها را منظم کرد . این روشها با تغییر در حجم و شکل دندانها ی قدامی آنها را مرتب ‏و زیبا تر می کنند.

SmileDesign2

گاه تنها با یک تراش یا پرداخت جزئی لبه دندان ها و گرد یا صاف کردن زوایای دندان می توان برجذابیت لبخند افزود و چهره را زنانه تر، مردانه تر و یا جوان تر نشان داد.

(Smile Line)آنالیز خط لبخند

1.همترازی افقی

pravila-1

خط فرضی که از لبه برنده دندان‌ها می‌گذرد، باید با خط فرضی که مردمک چشمها را به هم وصل میکند، موازی باشد.

2- تقارن

pravila-2

در یک لبخند ایده‌آل، دندانها نسبت به خط وسط باید کاملاً قرینه باشد (قرینه آینه‌ای). این قرینگی برای فرم دادن یک لبخند جذاب و زیبا بسیار مهم است. اگرچه در همه موارد امکان ایجاد قرینگی کامل وجود ندارد ولی تمام تلاش بر این است که شبیه‌ترین وضعیت ایجاد شود.

3. خط لبخند

pravila-3

خط فرضی که از لبه دندان‌های جلوئی بالا می‌گذرد، باید متناسب با قوس لب پائین باشد. در این حالت لبخند بسیار جوان به نظر می‌آید. هرچه این خط نسبت به قوس لب پائین صاف‌تر باشد، نشانگر لبخند پیرتر می باشد چرا که به مرور زمان بر اثر سایش ، قوس خط لبخند صاف  میشود. قوس خط لبخند در خانمها بیشتر از آقایان است.

4- خط لثه

pravila-4

خط لثه باید از قوس لب بالا تبعیت کند.

5- اتصال لبه برنده و فضای مثلثی بین لبه دندان‌ها

pravila-5

6- هلالی شکل بودن لثه

pravila-6

7- وجود نسبت صحیح در عرض دندان‌های قدامی

pravila-7

طبق قانون "تناسب طلائی"(Golden Proportion) نسبت ایده‌آل در عرض دندان‌های قدامی بالا به ترتیب عبارت است از: 0.6/1.0/1.6

8- تناسب طول و عرض هر دندان

pravila-7a

هر دندان یک تناسب طول و عرض مخصوص به خود دارد. به عنوان مثال نسبت ارتفاع به عرض دندان شماره 1 عبارت است از: 1 به 0.75

9- عرض لبخند

pravila-8

وقتی شما لبخند می‌زنید، گوشه‌های دهان نباید تاریک و خالی به نظر بیایند.