پروتز متحرک

پروتز متحرک

شامل 3 دسته پروتزهای کامل ، پروتز پارسیل و اوردنچر هستند.

پروتز پارسیل

اگر شما یک یا چند دندان خود را از دست داده و خواستار جایگزینی آن هستید، انواع مختلفی از پروتزهای پارسیل موجود می‌باشند که عبارتند از:

- پروتزهای پارسیل قابل انعطاف

- پروتزهای پارسیل ریختگی (فلزی)

- پروتزهای پارسیل آکریلی

partial-denture-1

هنگام انتخاب دندان جایگزین ، موارد زیادی از قبیل قیمت ، روش کار ، زیبایی و ... در نظر گرفته می‌شود که با مشورت با دندانپزشک تصمیم مناسب گرفته می‌شود.

1- پروتز پارسیل نشکن TCS

tcsR-Unbreakable-Poster

برای بسیاری از بیماران که نمی‌خواهند پروتزهای نامطمئن آکریلی و فلزی داشته باشند و یا قادر به پرداخت هزینه ایمپلنت و جراحی‌های مربوطه نیستند، پروتزهای پارسیل قابل انعطاف (نشکن) پروتز پارسیل نشکن TCS به دندانپزشک شما امکان ساختن پروتزی زیبا، با خاصیت ارتجاعی و راحت را می‌دهد. پروتز پارسیل نشکن TCS ، حالتی بسیار طبیعی به دهان، TCS گزینه ایده‌آل هستند. لبخند و تکلم شما می‌دهد.

مزایای پروتز نشکن TCS عبارتند از:

- خاصیت ارتجاعی مناسب

- طول درمان کوتاه

- عدم ایجاد آلرژی (حساسیت)

- جذب بسیار کم آب که موجب می‌شود پارسیل شما تغییر رنگ ندهد.

- قابلیت استفاده از اسکلت فلزی و انواع اتچمنتها

- شفافیت مناسب که رنگ طبیعی لثه را نشان می‌دهد.

- عدم نیاز به گیره‌های فلزی جهت‌گیر پروتز پارسیل در دهان

- چون پروتز پارسیل TCS از نایلن ساخته شده این امکان را می‌دهد که آن را سبک‌تر و نازک‌تر درست کرد.

 - همانطور که از نام پروتز پارسیل نشکن TCS پیداست ، هیچگونه نگرانی برای شکستن آن وجود ندارد.

TCS2

2- پروتز پارسیل فلزی

Cast Partial

3- پروتز پارسیل آکریلی

acrylic partial

پروتز کامل

Complete Denture1

پروتزهای کامل براساس زمان گذاشتن آنها در دهان به دو نوع معمولی و فوری تقسیم می‌شوند. پروتز فوری بلافاصله پس از کشیدن دندان‌های باقیمانده بیمار در دهان گذاشته می‌شود. بدین منظور دندانپزشک قبلاً قالب دو فک بیمار را تهیه کرده و اندازه‌ گیری‌های لازم را انجام داده است. مزیت این نوع پروتز این است که بیمار در طی دوره بهبودی ، بی‌دندانی کامل را تجربه نمی‌کند. از آنجا که استخوان فک و لثه در طی دوره بهبودی، به ویژه 6 ماه اول پس از کشیدن دندان ها ، تحلیل رفته و جمع می‌شوند، پروتز فوری ممکن است به منظور تطابق صحیح نیاز به ترمیم (ریلاین) داشته باشد. پروتز کامل معمولی، عموماً پس از بهبودی بافتها که حداقل 8-6 هفته به طول می‌انجامد، ساخته می‌شود.

اوردنچر

over denture

نوعی پروتز کامل است که روی تعداد کمی دندان طبیعی باقیمانده تطابق می‌یابد. دندان‌های باقیمانده برای تامین ثبات پروتز باید آماده شده و تراش داده شوند. دندانپزشک تشخیص می‌دهد که آیا اوردنچر مناسب شما می‌باشد یا خیر.