روکش زیبایی

روکش زیبائی

هنگامي که مقدارزيادي ازساختمان دندان از دست رفته باشد و ترميم دندان با کامپوزيت ها واينله و انله امکان پذير نباشد روکش کردن دندان ضروري مي شود. روکش ها زيبايي جديد بسيارجذاب تر و سالم تر از روکش هاي قديمي هستند.
پرسلن هاي (چيني ها) جديد بسيار به ساختمان ميناي دندان شبيه هستند، فرسايش آنها هماهنگ با دندان ها است و درخششي همانند دندانهاي طبيعي دارند.

Ips impress

حتما شما هم دندان‌هايي را ديده‌ايد كه روكش شده‌اند و بعد از چند سال لبه فلز از زير روكش بيرون آمده و در کنار لثه نمايان شده است .  روكش‌هاي بدون فلز، نسل جديد روكش‌هاي دنداني هستند كه كم‌كم جاي خودشان را در دهان خيلي‌ها باز كرده‌اند.

FullPorcelainAllCeramic

در روش هاي متداول براي روکش نمودن دندان ها پس از تراش و قالب گيري، يک زيرساخت فلزي ساخته و سپس روي آن چيني قرار داده مي شود. به دليل وجود فلز در اين روکش ها ضخامت چيني کم شده و زيبايي به ميزان ايده آل تامين نمي گردد. دليل وجود فلز در اين روکشها استحکام بخشيدن به چيني مي باشد. در روکش هاي زيبايي از نوع خاصي چيني استفاده مي شود که استحکام بسيار بالايي دارد. اين نوع چيني ها با وجود استحکام زياد ،سايشي که در دندان هاي مقابل ايجاد مي کنند بسيار کم بوده و از زيبايي بسيار مناسبي همبرخوردار مي باشند. اين روکش ها به ساختمان دندان چسبندگي دارند و لذا ساختار دندان نيزتقويت مي شود.

1.روکش‌هاي تمام‌سراميك

Dental-All-Ceramic-Zirconium-Pfm-Crown-and-Bridges-Suplies

تمام ساختمان اين روكش‌ها از سراميك ساخته شده است. ايمپرس يكي از مشهورترين انواع اين روكش‌هاست. اين سيستم را مي‌توان جزو تازه‌هاي تكنولوژي در ساخت روكش‌هاي دنداني دانست. اين سيستم در 10 سال گذشته در جهان توانسته است نظر طرفداران زيادي را به خود جلب كند و در زمينه كاري خود نيز پيشرفت چشم‌گيري داشته است؛ چرا كه به لحاظ زيبايي ودقت، حرف اول را مي‌زند. اين سيستم امكان ساخت بریج سراميك 3 واحدي را بين دو دندان داراست و همچنين از اين سيستم مي‌توان براي ساخت بریج 6 واحدي استفاده كرد. سازگاري منحصر به فرد اين سيستم با بدن نيز قابل توجه است. از آنجا که در اين سيستم، سراميك روي مدل گچي تهيه شده از قالب دندان، پرس مي‌شود، مشكلات وجود فاصله در مجاور دندان و لثه از بين خواهد رفت و بنابراين احتمال پوسيدگي دندان به حداقل كاهش پيدا خواهد كرد.

2. روکش‌هاي زيرکونيوم

product-bruxzir11

زيركونيوم يكي از قديمي‌ترين و فراوان‌ترين عناصر در پوسته زمين است كه به صورت زيركونيوم اكسايد وجود دارد. در دو دهه گذشته اين ماده درجه يك به طور موفقيت‌آميز براي ساخت اندام زيرين و مفاصل در رشته پزشكي استفاده شده و اكنون براي توليد دندان قابل دسترسي واستفاده است. به خاطر مشخصات فوق‌العاده زيستي، امروزه زيركونيوم براي ترميم دندان‌ها استفاده مي‌شود و استفاده از آن در زمينه دندانپزشكي از سال 1990 افزايش يافته است. آمارنشان مي‌دهد كه روزانه بيش از 20 هزار واحد روكش زيركونيوم ساخته مي‌شود. آزمايش‌هايي كه در لابراتورها انجام شده نشان مي‌دهد كه بریجهاي زيركونيومي در مقايسه با بریجهاي سراميك - فلزي از لحاظ مقاومت يكسان هستند.
در وهله اول، مقاومت فوق‌العاده آن غيرقابل‌انكار است؛ چرا كه داراي مقاومت فشاري 1200 تا1000 مگاپاسكال است كه از لحاظ مقاومت 100 تا 300 مگا پاسكال مقاوم‌تر از فلزات مورداستفاده در ساخت روكش‌هاست. همچنين از لحاظ همرنگ بودن با پايه دندان و سراميك‌هاي مورد استفاده در دندانپزشكي همخواني رنگي خوبي با دندان دارد. ضمن اينکه امكان ساخت پل (بریج) تا 16 واحد وجود دارد و بنابراين محدوديت ساخت از نظر تعداد در اين سيستم وجود ندارد.

24221

 

No Comments Yet.

Leave a comment