آموزش بهداشت

آموزش بهداشت

انتخاب صحیح مسواک

Brush11

مسواک‌ها از لحاظ اندازه، طراحی ، زبری و شکل قرارگیری موها بسیار متنوع هستند. انتخاب نوع مسواک کاملاً به سلیقه شخصی بستگی دارد اما نکات زیر در انتخاب مسواک باید رعایت شوند:

- مسواک موردنظر باید به شکلی طراحی شده باشد که قادر به تمیز کردن مناسب و موثر اکثر نقاط دهان باشد.

- استفاده از آن آسان باشد.

- شخص احساس کند که مسواک خوب تمیز می‌کند.

مساله مورد بحث دیگر، میزان زبری موهای مسواک است. استفاده از مسواک زبر با سایش مینا نسبت مستقیم دارد، اما در حقیقت به نظر می‌رسد که ترکیب مواد ساینده موجود در خمیر دندان‌ها به همراه مسواک اثر بسیار بیشتری از زبری مسواک به تنهایی دارد. مسواک زدن با فشار زیاد می‌تواند باعث تحلیل لثه، زخم‌های دردناک لثه و ایجاد ضایعات مثلثی شکل در ناحیه گردن دندان شود.

bad brushing

برای حفظ اثر تمیز کنندگی مسواک ، باید مسواک را همزمان با تغییر شکل موها، تعویض کرد. به طور متوسط مسواک ها هر 3 ماه یک بار باید تعویض شوند. اگر زودتر از این زمان موهای مسواک تغییر شکل داد ، نشان‌دهنده مسواک زدن با فشار بیش از حد و در صورتی که دیرتر از این زمان موهای مسواک تغییر شکل داد ، نشان‌دهنده عدم استفاده مرتب و یا مسواک زدن با فشار ناکافی است.

مسواک برقی

brush2

برای موارد زیر توصیه می‌شود:

1- کودکان، افراد عقب‌مانده ذهنی و بیماران بستری در بیمارستان و تمام کسانی که نیاز دارند تا شخص دیگری برایشان نظافت کند.

2- فقدان توانایی حرکتی مناسب (مانند افراد کهنسال)

3- بیماران با براکت ارتودنسی

4- همچنین افرادی که براساس علاقه شخصی میل به استفاده از این نوع مسواک دارند.

اما در صورت استفاده صحیح از مسواک دستی هیچ مزیتی نسبت به یکدیگر ندارند.

خمیر دندان

خمیر دندان‌ها به تمییز کردن و صیقل دادن دندانها کمک می‌کنند. خمیر دندان‌ها حاوی مواد ساینده مانند سیلیکون اکساید و آلومینیوم اکساید هستند که این مواد در خمیر دندان‌های سفیدکننده، قدرت سایش بیشتری دارند. به همین دلیل این نوع خمیر دندان‌ها نباید مورد استفاده روزانه قرار گیرند. انتخاب یک برند خاص از خمیر دندان بستگی به سلیقه شخص دارد.

دفعات مسواک زدن

در صورتی که تاثیر مسواک زدن شما خوب است( این مساله باید با مواد آشکارساز پلاک (disclosing agent) در مطب و توسط دندانپزشک چک شود) و تمام پلاک روی دندان‌ها تمییز می‌شود، یک بار در شبانه‌روز (قبل از خواب) مسواک زدن کافی است. اما در صورتی که تاثیر مسواک زدن شما کمتر از حد ایده‌آل است حداقل 2 بار مسواک زدن در شبانه‌روز توصیه می‌شود.

روش مسواک زدن

1- به اندازه یک نخود از خمیر دندان را روی مسواک قرار دهید. استفاده بیشتر از خمیر دندان با تولید کف زیاد، مانع از مسواک زدن کافی شما می‌شود.

2- موهای مسواک را در حد فاصل بین لثه و دندان با زاویه 45 درجه به طرف لثه قرار داده و به طور ملایم ، با حرکت چرخشی مسواک بزنید. روی هر ناحیه به طو میانگین 20 بار حرکت چرخشی را تکرار کنید.

brush4

3- به طور متوسط با هر حرکت 3 دندان را مسواک کنید و این کار را از یک ناحیه (مثلاً آخرین دندان بالا سمت راست) شروع و به یک ناحیه (مثلاً آخرین دندان پائین سمت راست) ختم کنید.

brush5

4- سطح جونده دندان‌های آسیاب (مولر) را با حرکت رفت و برگشت (هر ناحیه 20 بار) مسواک کنید.

brush6

5- برای مسواک زدن سطوح داخلی دندان‌ها، مسواک را به صورت عمودی در دست گرفته و دندان‌ها را تک تک مسواک بزنید.

brush7

6- در پایان با موهای مسواک به آرامی سطح زبان را تمییز کنید. این کار به خوشبو شدن دهان شما کمک می‌کند.

نخ دندان

استفاده روزانه از نخ دندان، پلاک میکروبی و دیگر موادی را که مسواک به تنهایی نمی‌تواند تمییز کند، از بین می‌برد.

روش

1- حدود 50 سانتی‌متر از نخ دندان را دور انگشتان وسط دو دست بپیچید.

Floss-Step-1

2- نخ را توسط انگشت شصت و اشاره بگیرید.

Floss-Step-2

3- به کمک انگشت شصت دندان‌های فک بالا و به کمک انگشت اشاره دندانهای فک پائین را نخ بکشید.

Floss-Step-3

4- به آرامی نخ دندان را برای چندین بار بین دندان‌ها بالا و پائین ببرید.

Floss-Step-4

5- هنگام نخ کشیدن نخ دندان را به دیواره دندان فشار دهید.

Floss-Step-5

6- هنگام نخ زدن، پس از هر بار نخ کشیدن بین دو دندان ، نخ استفاده شده را دور یک انگشت پیچیده و دندان بعدی را با نخ استفاده نشده ، تمییز کنید.

Floss-Step-6

دهان‌شویه

به هیچ عنوان جایگزین مسواک و نخ دندان نمی‌باشد ولی به عنوان مکمل این دو می‌توانید پس از مسواک ، مقدار کمی از دهان‌شویه (حدود 15 میلی‌لیتر) را به مدت 30 ثانیه قرقره کنید و سپس بیرون بریزید. از خوردن و آشامیدن و شستن دهان تا نیم ساعت بپرهیزید.