امروزه در جامعه اي زندگي ميکنيم که استفاده از لمينيت ونير ها و بطور کلي دندانپزشکي زيبايي خواهان زيادي دارد.
 و اما طراحي لبخند چيست و چگونه مي تواند به زيباتر شدن لبخند و صورت شما کمک کند؟
 
 
طراحي لبخند (Smile Design)عبارتست از اصلاح شکل و فرم و رنگ دندانها و همچنين فرم لب ها (به عنوان قاب لبخند) به شکلي که بتواند لبخندي متناسب با صورت شما ارائه دهد.
برخلاف تصور عامه ، استفاده از لمينيت ونيرها تنها روش مورد استفاده در طراحي لبخند نمي باشد بلکه در بسياري از موارد بدون استفاده از لمينيت ونيرها و با روش هاي ديگر مانند ارتودنسي،بليچينگ، جراحي زيبايي لثه، تزريق ژل و بوتاکس و … مي توان به لبخند ايده آل رسيد.
در کلينيک فرسيا ابتدا لبخند شما آناليز مي شود، سپس ليست مشکلات به ترتيب اولويت ارائه ميگردد و در نهايت طرح درمان که ممکن است شامل يک يا چند مورد از روش هاي مورد اشاره در بالا باشد ، آماده مي شود.

 

 

مشکلات رايج لبخند شما:

 

1-تيره بودن رنگ دندان ها:
اولين و مهمترين عاملي که چشم بيننده در لبخند ما بررسي ميکند، رنگ دندان و خصوصا ميزان روشني(Value) آن است که توسط بليچينگ اصلاح مي شود.
2-نامتناسب بودن فرم دندان ها:
با کمک ليمينت ونيرها که ميتواند از جنس کامپوزيت و يا سراميک باشد، براي رفع اين مشکل استفاده مي کنيم.
لازم به ذکر است که ليمينيت ها تنها براي دندان هايي استفاده مي شوند که داراي مشکل فرم مي باشند و لزوما هر فرد نياز به 10 عدد لمينيت(برخلاف تصور عموم) در هر فک ندارد.
3-نمايان شدن لثه هنگام خنديدن:
قرينه و هماهنگ بودن فرم لثه روي دندان ها يکي از نکات بسيار مهم در ايجاد لبخند ايده آل است که با جراحي زيبايي لثه انجام مي شود.
4-نامرتب بودن دندان ها:
مشکلات مربوط به چيدمان دندان ها و اصلاح قوس مناسب لبخند به کمک ارتودنسي برطرف مي شود.
5-کمبود بافت لب:
مشکلات مربوط به نقص و بافت لب خصوصا ایجاد حاشیه لب(Lip Border) به وسیله تزریق ژل برطرف می شود.
6-عدم تقارن لب:
در افرادی که هنگام لبخند کشش لب در دو طرف متقارن نیست و باعث ایجاد لبخند نامتقارن می شود و با کشش زیاد لب باعث ایجاد نمای لبخند لثه ای (Gummy Smile) می شود، می توان با تزریق بوتاکس مشکل را برطرف کرد.
پس از نهایی شدن طرح درمان و قبل از شروع درمان اصلی به جهت ارزیابی طرح درمان موجود ،یک مدل مومی(Wax up) بر اساس درمان موجود ساخته شده و به صورت موقت (Mock Up) داخل دهان بیمار تست می شود و تغییرات نهایی طرح درمان روی بیمار انجام می شود. این بدان معناست که بیمار قبل از شروع درمان، میتواند لبخند خود را بصورت واقعی (نه تصویر) اما موقت ببیند و ارزیابی کند و حتی اگر تغییراتی مدنظر دارد، در این مرحله اعمال کند و به روایتی لبخند رویایی خود را بسازد.
در خلال این مرحله (Mock Up) بیمار فرصت دارد که تمام سوالات و دل مشغولی های خود را با ما در میان بگذارد و حتی با مدل موقت لبخند خود به منزل رفته نظر اطرافیان را در مورد لبخند آینده خود جویا شود.