سفید کردن دندان(بلیچینگ)

دندان‌ها به مرور زمان و با بالا رفتن سن دچار تغییر رنگ می‌شوند. همچنین استفاده از داروهای خاص ، مواد غذائی ، تنباکو و غیره نیز به مرور زمان باعث از بین رفتن شفافیت مینا و تغییر رنگ آن می‌شوند.از آنجائی که سفیدی دندان‌ها به طور ناخودآگاه نشانه‌ای از جوانی برشمرده می‌شود، سفید کردن دندان روشی موثر در زیباسازی دندان‌ها می‌باشد.

روش بلیچینگ

سفیدسازی دندان‌ها می‌تواند در کلینیک دندان‌پزشکی یا  در منزل انجام شود. در کلینیک دندان‌پزشکی،‌ دندانپزشک شما قبل از هر کاری از دندان‌های شما عکس میگیرد. این کار به او کمک می‌کند که فرآیند درمانی را به‌خوبی تحت بازرسی قرار دهد. همچنین ممکن است او دندان‌های شما را نیز معاینه کرده و از شما سؤالاتی بپرسد تا بفهمد علت لکه گرفتن دندان‌های شما چیست.

سپس او دندان‌های شما را تمیز خواهد کرد. این کار لایه‌ای از باکتری‌ها، غذاها و دیگر موادی که بر روی دندان‌های شما انباشته‌شده و باعث لکه‌دار شدن است را از بین خواهد برد. وقتی این کار انجام شد، فرآیند سفیدسازی شروع می‌شود.

در کلینیک از ژل های سفید کننده (هیدروژن پراکساید 35%) با غلظت بالا استفاده می شود . نور یا پرتو لیزر تخصصی‌ای ژل را فعال کرده و عملیات جذب لکه‌ها را سریع‌تر خواهد کرد.

سفید کردن دندان‌ها در کلینیک عموماً بین 30 تا 60 دقیقه زمان می‌برد. عمل بلیینگ ممکن است بین 1 تا 3 بار در یک جلسه تکرار شود. تعداد دفعات  بکار بردن ژل در کلینیک ، به شدت لکه‌ها و اینکه چقدر می‌خواهید دندان‌هایتان سفید شود، بستگی دارد. انواع لکه‌های مختلف، واکنش‌های مختلفی در قبال فرآیند سفیدسازی دارند.

در ابتدا دندان‌پزشک شما، ماده‌ای به کار می‌برد که لثه‌های حوالی دندان‌ها را پوشش داده و از آن‌ها مواظبت می‌کند. سپس عامل سفیدکننده بر روی دندان‌ها قرا می‌گیرد.

پس از پایان عمل بلیچینگ در کلینیک ، شما باید فرآیند جذب لکه‌ها را برای چند روز یا هفته در منزل دنبال کنید.این عمل به شدت به بهبود کیفیت بلیچینگ و ثبات رنگ کمک خواهد کرد.

در سفیدسازی در منزل، دندان‌پزشک تری مخصوص پلاستیکی بر روی مدل دندانهای شخص ساخته و ژلهای بلیچینگ را در اختیار شما قرار می دهد . این قطعه باید به‌خوبی دردهان جا بیفتد. خوب جا افتادن این قطعه، تماس مناسب عامل سفیدکننده را با دندان‌های شما تضمین میکند.

در خانه شما باید هر روز چند ساعت ژل ها را بر روی تری قرار داده و آن را در دهان بر روی دندان ها بگذارید.پس از گذشت چند هفته دندانها به سفیدی مورد نظر می رسند.ژل مورد استفاد ه در این روش بین ده تا شانزده درصد غلظت دارد.

میزان اثر بلیچینگ

بليچينگ باعث سفيد و روشن تر شدن دندان ها به اندازه 2 تا 8 درجه مي شود.البته ميزان سفيد شدن دندان ها بسته به جنس دندانها و نوع بدرنگي دندانها در افراد مختلف متفاوت است و در بعضی از بدرنگي ها تاثير بسيار زياد و شگرف مي گذارد . به طور معمول پس از بلیچینگ بهبودد مناسبی در زیبائی دندانها در اثر سفید شدن آن ها مشاهده می شود . ولی باید دانست این روش بر تمامی رنگیزه های دندانی موثر نیست ودر برخی موارد بدرنگی شدید دندان ها ، نیاز به درمان های طولانی مدت بلیچینگ ویا استفاده از درمان لامینیت ونییر می باشد.

دوام بلیچنگ

تصور اینکه با یکبار سفید کردن دندانها ، دیگر به سفید کردن آنها احتیاج نخواهید داشت ، درست نیست . سفيد کردن دندان ها آثار هميشگي ندارد ولی دندان ها معمولا چند سالی سفيد باقي خواهند ماند.

حفظ نتايج بستگي به این دارد که شما پس از سفيد کردن دندان هايتان، چقدر توصيه هاي ايمني را رعايت کنيد.نوشيدن زياد قهوه و چاي پر رنگ ، کشيدن سيگار، استفاده زياد از نوشابه هاي رنگي و عدم توجه به بهداشت دهان و دندان ، از عواملي هستند که باعث مي شوند دندان هايتان در مدت زمان کوتاهتري پس از سفيد کردن، به رنگ اوليه خود باز گردند.

با نگهداری تری اختصاصی دو فک و ژل نگهدارنده بلیچینگ (قابل تهیه از کلینیک) ، می توانید هر از چند یک‌بار که بخواهید عملیات سفیدسازی را انجام دهید.

خطرات

سفیدسازی دندان‌ها عموماً اثر جانبی جدی‌ای نخواهد داشت،‌ بااین‌حال برخی به مدت کوتاهی دچار بالا رفتن حساسیت خود می‌شوند. همچنین امکان دارد دچار حساسیت‌هایی خفیف در ناحیه لثهها نیز بشوید. زنان حین بارداری نباید به فرآیند سفیدسازی دندانی دست بزنند. تأثیر عوامل سفید کننده بر جنین هنوز نامشخص است. ازآنجاکه این فرآیند، فرآیندی آرایشی است، باید به پس از زایمان موکول شود.

———————————————————————————————-

درباره برنامه سفیدسازی دندان‌های خود با ما صحبت کنید. در این مورد می‌توانید بپرسید که چه برنامه سفیدسازی بهترین برنامه برای شما خواهد بود.

ملاحظات پس از درمان

برای افزایش و به حداکثر رساندن کارایی فرآیند سفیدسازی دندان‌ها، پیشنهاد می‌کنیم که در خلال 48 ساعت آینده پس‌ازآن ، از مصرف مواد تیره یا زرد لکه‌زا مانند موارد زیر دوری کنید:

تمام محصولات تنباکو ، رژلب‌های رنگی ،  قهوه یا چای ،نوشیدنی های رنگی ،کلم و گوجه‌ فرنگی ، نوشیدنی‌های گازدار و چیپس ، سس خردل یا کچاپ و سس سویا.

به یاد داشته باشید که در 48 ساعت اول نباید از خمیردندان‌ها و ژل‌های رنگی استفاده کنید.

علاوه بر این از محلول‌های دهان‌شویه رنگی یا مشتقات فلوئورید دار خانگی استفاده نکنید. اگر دچار حساسیت پس از عمل شدید، آدامس‌های بدون قند مصرف کنید تا سطح پر اکسید دهانتان پایین بیاید ، یا ازمسکن استفاده کنید و دهان خود را با سنسوداین (خمیر دندان ضد حساسیت) مسواک کنید.

راه‌های دیگری که می‌توانید دندان‌های سفید و خیره کننده داشته باشید، دوری از عادات ایجادکننده لکه، استفاده از مسواک الکتریکی، نخ دندان و مراجعه سالانه دو بار به دندان‌پزشک برای ملاحظات و چکاب‌های بهداشتی از دندان‌های شماست.