پرکردگی همرنگ دندان

کامپوزیت‌ها رایج‌ترین جایگزین برای پر کردگی‌های آمالگام دندان می‌باشند. کامپوزیت‌ها به خاطر رنگشان گاهی “مواد رنگ دندان”، یا” پر کردگی سفید” نیز نامیده می‌شوند.
کامپوزیت‌ها از نوعی پلاستیک (رزین آکریلیک) که با پودر شیشه یا سرامیک تقویت شده ، تشکیل شده‌اند.
مزایای استفاده از ترمیم های همرنگ دندان

 

O این مواد ظاهر و رنگ کاملا شبیه به دندان دارند.
O این مواد بصورت شیمیائی به دندان میچسبند بنابراین نیازی به تراش اضافه دندان و جایگذاری پین در دندان سالم جهت ایجاد گیر برای ماده پرکردنی وجود ندارد.
O چسبندگی مواد همرنگ باعث بازیابی 95-85 درصدی استحکام طبیعی دندان میشود.
O سخت شدن این مواد تنها چند ثانیه طول میکشد در صورتی که در برخی از مواد این زمان به چند روز میرسد.
O حساسیت دندانی در صورت وجود بسیار کم و گذرا میباشد.
O این مواد در نواحی جلو و عقب دهان بدون نگرانی از بابت زیبائی میتوانند استفاده شوند.
O در صورت آسیب دیدن قابل تعمییر و ترمیم هستند و نیازی به تعویض ندارند.
بیشتر مواد همرنگ دندان از جنس کامپوزیت هستند
مواد همرنگ دندان ابتدا در اواسط دهه 1960 به جامعه آمریکا معرفی شدند و از آن زمان تاکنون همواره بهبودهای مستمر و چشمگیری را خصوصا در سالهای اخیر در زمینه زیبائی ، دوام و استحکام به خود دیده اند.
چگونه کامپوزیت ها مورد استفاده قرار میگیرند ؟
 
این مواد به صورت شیمیائی با دندان پیوند برقرار میکنند. پس از برداشت پوسیدگی ، دندان تمییز شده و با استفاده از یک اسید ضعیف ، حفراتی ریز در مینا و عاج دندان ایجاد میشود.ماده باندینگ (پیوند دهنده ) با نفوذ به داخل این حفرات موجب چسبیدن ماده پر کردگی به دندان میشوند.پس از پر کردن حفره با کامپوزیت وشکل دادن آن جهت بازیابی فرم طبیعی دندان ، با تاباندن طول موج خاصی از نور این مواد سخت میشوند. پس از این ، تنظیم رابطه با دندان مقابل جهت جویدن صحیح و تنطیم رابطه با دندانهای کناری جهت عبور مناسب نخ دندان و عدم گیر غذائی ، انجام میشود. در نهایت پالیش و پرداخت نهائی کامپوزیت صورت میگیرد.
بهترین انتخاب برای پرکردن دندان چیست؟

 

نکته کلیدی در انتخاب بهترین ماده برای دندان شما ، مشورت با دندانپزشک میباشد. استحکام ، زیبائی ، هزینه و ماندگاری مواد در شرایط مختلف و بیماران مختلف متفاوت است.علت برخی از پیشنهاداتی که دندانپزشک شما برای انتخاب ماده مورد نظر میدهد ، شرایط کنونی شماست یعنی اندازه محل پرکردگی ، مکان دندان مورد نظر و نیروهائی که قرار است حین جویدن و سایر حرکات فک به دندان وارد شود.
جایگزین های ترمیم کامپوزیت چه موادی هستند؟

 

جایگزین های غیر همرنگ کامپوزیت ، طلا و آمالگام (مواد پرکردگی جیوه دار ) هستند. طلا بسیار با دوام بوده و از نظر زیستی تطابق خوبی با بافتهای بدن انسان دارد.با این حال هزینه ترمیم با آنها بالاست و بدلیل ساخته شدن در لابراتوار زمانبر هستند و در نهایت امروزه از نقطه نظر زیبائی مورد پذیرش بیماران نیستند.
آمالگام ارزان قیمت ترین جایگزین کامپوزیت است که در یک جلسه کوتاه قابل انجام است.از معایب این مواد ، استفاده 43-70 درصدی از جیوه ، تراش اضافه و تهاجمی دندان جهت ایجاد حفره ای با گیر مکانیکی (بدلیل عدم چسبندگی به ساختار دندان) و تغییر رنگ از نقره ای به سیاه بدلیل اکسید شدن فلز موجود در آن میباشد.همچنین قرار دادن این ماده در کنار لثه باعث تغییر رنگ دائمی لثه در این نواحی می شود.ضمنا بدلیل خاصیت رسانا بودن فلز ، در صورت عمیق بودن حفره باعث حساسیت دندان نیز میشوند.