ایمپلنت چیست؟

 

ایمپلنت یک نوع پایه فلزی خاص از جنس تیتانیوم است که با سلول های بدن کاملا سازگار می باشد و به عنوان جایگزین ثابت و دائمی به جای دندان از دست رفته ، توسط دندانپزشک در داخل استخوانهای فک قرار می گیرد .
افرادی که یک یا تعدادی از دندان های خود را از دست داده اند و یا بی دندانی کامل دارند با استفاده از ایمپلنت می توانند زیبایی لبخند و توانایی جویدن طبیعی خود را باز یابند . سن کاشت ایمپلنت در خانم ها بعد از 15 سالگی و در آقایان پس از 18 سالگی می باشد.
روند درمان ایمپلنت چگونه است؟

 

قبل از شروع درمان ایمپلنت ، اغلب یک رادیوگرافی مخصوص(CT-Scan) از استخوان ناحیه مورد نظر در فک تهیه می گردد تا تعداد و قطر ایمپلنت ها و همچنین نیاز یا عدم نیاز به پیوند استخوان مشخص شود. ایمپلنت طی یک عمل جراحی که معمولا در مطب دندانپزشکی و با بی حسی موضعی انجام می شود در داخل استخوان فک قرار می گیرد. طول مدت جراحی معمولا از نیم ساعت تا دو ساعت متغیر است و بستگی به تعداد ایمپلنت ها و شرایط فک دارد.
در مواردی که علاوه بر کاشت ایمپلنت ، پیوند استخوان یا تغییر شرایط کف حفره سینوس در فک بالا نیازباشد ، زمان جراحی بیشتر خواهد بود. بعد از کاشت ایمپلنت بین 2 تا 4 ماه زمان جهت ترمیم استخوان لازم است تا ایمپلنت در جای خود محکم شود.
پس از سپری شدن این زمان مراحل ساخت پروتز آغاز می شود. البته در مواردی با توجه به کمیت استخوان بارگذاری فوری می تواند صورت گیرد . به این معنی که می توان بلافاصله بعد از جراحی ایمپلنت ، پروتز را بر روی آن قرار داد.
معجزه ای به نام ایمپلنت

 

آیا می دانید که کاشت دندان یا ایمپلنت بهترین انتخاب برای جایگزینی دندانهای از دست رفته است ؟ شاید برای بسیاری از ما حتی تصور عارضه ای به نام بی دندانی سخت باشد ، ولی متاسفانه به دلایل زیادی این احتمال وجود دارد که یک یا چند دندان خود را از دست بدهیم .
تا چند دهه پیش اگر چنین اتفاقی می افتاد هیچ راهی به جز استفاده از دندان های مصنوعی با آن هیبت خاصشان نبود ولی هم اکنون خوشبختانه ایمپلنت ها می تواند مفهوم بی دندانی را بی مفهوم کنند.
دانش ایمپلنتولوژی نتیجه پیشرفته ترین تکنولوژی روز دنیا است. خوشبختانه قرار دادن ایمپلنت ها در فک ساده است و ناراحتی خاصی در بر ندارد و تا پایان عمر می توانند نقش دندان واقعی را ایفا نمایند.
روند درمان ایمپلنت چگونه است؟
قبل از شروع درمان ایمپلنت ، اغلب یک رادیوگرافی مخصوص(CT-Scan) از استخوان ناحیه مورد نظر در فک تهیه می گردد تا تعداد و قطر ایمپلنت ها و همچنین نیاز یا عدم نیاز به پیوند استخوان مشخص شود. ایمپلنت طی یک عمل جراحی که معمولا در مطب دندانپزشکی و با بی حسی موضعی انجام می شود در داخل استخوان فک قرار می گیرد. طول مدت جراحی معمولا از نیم ساعت تا دو ساعت متغیر است و بستگی به تعداد ایمپلنت ها و شرایط فک دارد.در مواردی که علاوه بر کاشت ایمپلنت ، پیوند استخوان یا تغییر شرایط کف حفره سینوس در فک بالا نیازباشد ، زمان جراحی بیشتر خواهد بود. بعد از کاشت ایمپلنت بین 2 تا 4 ماه زمان جهت ترمیم استخوان لازم است تا ایمپلنت در جای خود محکم شود.
پس از سپری شدن این زمان مراحل ساخت پروتز آغاز می شود. البته در مواردی با توجه به کمیت استخوان بارگذاری فوری می تواند صورت گیرد . به این معنی که می توان بلافاصله بعد از جراحی ایمپلنت ، پروتز را بر روی آن قرار داد.
چه کسانی کاندید درمان ایمپلنت هستند؟
افرادی که به هر علتی دندان خود را از دست داده باشند کاندید درمان ایمپلنت هستند .درمان ایمپلنت از جایگزینی یک دندان تا بازسازی همه دندانها را در بر می گیرد.
– در مواردی که فقط یک دندان از دست رفته باشد می توان دندان از دست رفته را بدون نیاز به تراش دندانهای مجاور به عنوان پایه با قرار دادن یک ایمپلنت جایگزین کرد.
– اگر تعداد دندان های کشیده شده زیاد باشد با قرار دادن چند ایمپلنت در فک و استفاده از آنها به عنوان پایه میتوان پروتزی متکی بر ایمپلنت جهت جایگزینی دندانهای از دست رفته ساخت.
– یکی از موارد دیگر کاربرد ایمپلنت در بیمارانی است که سالها دندانهای خود را از دست داده اند و از دندانهای مصنوعی استفاده می کنند . در این بیماران دندانهای مصنوعی ( به خصوص در فک پایین) به مرور زمان در اثر تحلیل استخوان لق می شود. در این موارد می توان با قرار دادن حداقل دو عدد ایمپلنت در فک پایین، پروتز بیمار را با کمترین هزینه ، با ثبات تر و محکم تر کرد.
مزایای ایمپلنت

 

ایمپلنت بر خلاف دندان مصنوعی هیچ گونه حرکتی نداشته و دچار پوسیدگی نمی شود . پایه ایمپلنت همانند ریشه دندان طبیعی داخل استخوان قرار می گیرد و بنابراین تحلیل استخوان در طولانی مدت دیده نمی شود. استخوان فک کاملا محفوظ از تحلیل خواهد بود و فرم صورت دچار دگرگونی و تغییر نخواهد شد.

 

 

چگونه باید از ایمپلنت مراقبت کرد ؟
عدم رعایت بهداشت دهان و دندان دلیل عمده ای برای از دست رفتن ایمپلنت به شمار می رود. شما باید درست مثل یک دندان طبیعی از دندان جدید مراقبت کنید.استفاده از نخ دندان ، دهان شویه و مسواک حداقل دو بار در روز از اهمیت زیادی بر خوردار است .بدین ترتیب با ویزیتهای دوره ای مداوم توسط دندانپزشک ، شما صاحب دندانی شده اید که به لثه و یا دندانهای مجاور آسیبی وارد نکرده است .

 

میزان موفقیت ایمپلنت چقدر است ؟
درصد موفقیت انجام ایمپلنت به عوامل مختلف بستگی دارد که در بیماران مختلف متفاوت است. حتی این موضوع در مورد فک بالا و پایین تفاوت دارد . به طور متوسط میزان موفقیت ایمپلنت های دندانی 95-98 درصد گزارش شده است .